AKCESORIA I DEKORACJE DOMOWE - NA TO ZWRÓĆ UWAGĘ

Ozdoby, obrazki, pamiątki, zdjęcia… dekoracje dodają mieszkaniu uroku i sprawiają, że przestrzeń staje się indywidualna i wyjątkowa. Często przywołują wspomnienia z wyjazdów, podróży czy rodzinnych spotkań albo tworzą świąteczną atmosferę. Nieodłącznymi elementami czterech kątów są też akcesoria o różnym przeznaczeniu potrzebne w codziennym życiu, takie jak artykuły do sprzątania (szczotki, ściereczki, wiadra czy miski), elementy ubioru (guziki, suwaki, paski do spodni), biżuteria, dodatki (portfele, torebki, broszki, spinki do włosów). Szczególnie ważna grupa akcesoriów to przybory szkolne. 

Niestety, wszystkie te przedmioty – zwłaszcza wykonane z plastiku – mogą zawierać i uwalniać niebezpieczne substancje chemiczne. 

Surowe tworzywa sztuczne są kruche i twarde. By nadać im określone właściwości (takie jak elastyczność, stabilność, trwałe kolory, przezroczystość, kolorystyka, ładunek statyczny czy wytrzymałość) w procesie produkcji stosuje się różne chemiczne dodatki. Dzięki temu przedmioty mogą być wykorzystywane do konkretnych celów. Zła wiadomość: te substancje i dodatki, w większości toksyczne, mogą uwalniać się z tworzyw i przedostawać się do środowiska lub do organizmu (przez skórę czy podczas oddychania).

Szkodliwe związki to w większości substancje mogące mieć negatywny wpływ na ludzki układ hormonalny (tzw. związki endokrynnie czynne, EDC). Poprzez swoje podobieństwo do naturalnych hormonów, mogą powodować wiele chorób i zaburzeń.

Niestety, artykuły dekoracyjne i akcesoria nie posiadają oznakowania w postaci kodów recyklingowych. Samo rozpoznanie, że produkty są wykonane z plastiku nie powinno stanowić problemu. Brak kodów uniemożliwia jednak precyzyjną identyfikację rodzaju tworzywa. Tymczasem ta wiedza jest kluczowa, gdy chcemy chronić zdrowie i ograniczyć ekspozycję na niebezpieczne substancje. Mając to na uwadze, najlepiej w ogóle unikać artykułów z tworzyw sztucznych tam, gdzie to tylko możliwe i wybierać bezpieczniejsze materiały alternatywne – metal, ceramikę, drewno, czy naturalne tkaniny.

Wobec ryzyka narażenia na szkodliwe chemikalia mogące uwalniać się z plastikowych przedmiotów, szczególnie ważne jest ograniczenie korzystania z takich produktów przez dzieci, które są wrażliwe i podatne na negatywne skutki wywoływane przez toksyczne związki bardziej niż dorośli. W związku z tym powinno się zwracać szczególną uwagę na przybory szkolne, takie jak linijki, piórniki, flamastry, przyborniki na biurko, okładki na książki i zeszyty, długopisy, plecaki szkolne itp., z którymi nasze pociechy stykają się przez wiele godzin podczas nauki szkolnej, dzień po dniu, tydzień po tygodniu.

Unikanie plastiku to podstawowa zasada, choć nie dla każdego artykułu istnieje bezpieczna alternatywa.

Chcąc zredukować narażenie na substancje niebezpieczne warto jednak dokonywać przemyślanych wyborów konsumenckich. Poniżej kilka wskazówek dotyczących różnego rodzaju akcesoriów i domowych artykułów dekoracyjnych:

  • Zamiast plastikowych kwiatów ozdobnych kup lub posadź we własnym zakresie żywe rośliny.
  • Do pamiątkowych fotografii czy obrazów wybieraj ramki wykonane z drewna.
  • Jako pamiątek z podróży nie kupuj niefunkcjonalnych plastikowych “kurzołapek”. Lepszym wyborem będzie metalowy lub drewniany magnes, ceramiczny kubek czy obrazek w drewnianej ramce.
  • Wybieraj metalowe suwaki, drewniane guziki, skórzane paski do spodni.
  • Unikaj sztucznej biżuterii – postaw na złoto, srebro, drewno, stal nierdzewną lub ceramikę.
  • Unikaj produktów ze sztucznej skóry np. portfeli lub torebek – taka skóra to najczęściej tworzywo sztuczne, w wielu wypadkach – PCW (polichlorek winylu) zawierający wiele szkodliwych dodatków. Lepszym wyborem będą produkty z naturalnej skóry lub porządnej tkaniny. Kieruj się zasadą, że lepiej mieć mniej choć droższych rzeczy niż dużo „trujących”.
  • Do sprzątania używaj szczotek z drewnianą rączką i w miarę możliwości naturalnym włosiem, metalowych wiader i misek, a do usuwania kurzu – bawełnianych ściereczek (dobrze sprawdzą się w tej roli także nienoszone t-shirty) lub papierowych ręczników.
  • By ochronić szkolne książki czy zeszyty przed uszkodzeniem, nie musisz stosować plastikowych, sklepowych okładek. Wykorzystaj papier np. ze starej gazety, czy kolorowego magazynu – choć to stary sposób, książki i zeszyty będą wyglądać w takich okładkach nowocześnie i oryginalnie.
  • Wybieraj drewniane linijki i piórniki oraz metalowe długopisy.
  • Przyborniki na biurko nie muszą być plastikowe. Na rynku dostępne są bardziej praktyczne metalowe – nie tylko są bezpieczniejsze, ale też stylowe.
  • Drewniane piórniki bardzo dobrze sprawdzą się w domu, ale mogą być trochę niewygodne do noszenia w szkolnym plecaku. Wówczas dobrym wyborem będzie piórnik z materiału np. bawełny, lnu czy juty. Taki piórnik możesz też zrobić samodzielnie, wykorzystując np. nieużywaną odzież czy tkaninę. Pamiętaj jednak, by jako zamknięcie zastosować metalowy suwak.

 

CZY MAJĄC ŚWIADOMOŚĆ ZAGROŻENIA, ZMIENISZ SWOJE NAWYKI?

ODPOWIEDZ NA 6 ZAMKNIĘTYCH PYTAŃ W ANONIMOWEJ ANKIECIE:

>>> LINK DO ANKIETY <<<