Materiały informacyjne

W celu zwiększenia świadomości nt. szkodliwych substancji znajdujących się w produktach wykorzystywanych przez nas w życiu codziennym oraz wskazania bezpieczniejszych zamienników, przygotowaliśmy materiały informacyjne. Możesz je swobodnie ściągnąć i wykorzystywać do celów niekomercyjnych. Pamiętaj, że publikacje są objęte prawami autorskimi. Jeśli potrzebujesz ich w formie wydrukowanej, skontaktuj się z nami.

 

FanpLESStic-sea

Omówienie wyników międzynarodowego projektu badawczego

FanpLESStic-sea był realizowany od stycznia 2019 r. do grudnia 2021 r. włącznie. Wzięło w nim udział 11 partnerów z 8 państw regionu Morza Bałtyckiego: Szwecji, Finlandii, Norwegii, Danii, Polski, Łotwy, Litwy i Rosji. Polskę reprezentowały dwa podmioty z Gdańska: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o. i Gdańskie Wody Sp. z o.o.

Projekt koncentrował się na działaniach, których celem było zmniejszenie ilości mikroplastiku odprowadzanego do wód Morza Bałtyckiego oraz eliminowanie jego potencjalnych źródeł, a także zwiększenie świadomości i poszerzenie wiedzy dotyczącej dróg rozprzestrzeniania się mikroplastiku i źródeł jego pochodzenia.

Mikroplastik stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i jakości żywności, zdrowia ludzi, turystyki przybrzeżnej, przyczynia się do zmian klimatu, a także zagraża organizmom wodnym i jakości środowiska, zwłaszcza wód.

Wpływ cząstek tworzyw sztucznych na nasze zdrowie nie został jeszcze dostatecznie rozpoznany, choć badania dowodzą, że mogą one migrować do naszej krwi i tkanek. Wiemy również, że toksyczne i endokrynnie czynne substancje chemiczne zawarte w plastiku mogą zaburzać pracę układu hormonalnego i przyczyniać się do groźnych, hormonozależnych chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, alergie, cukrzyca typu II, zaburzenia płodności i wielu innych.

Dowiedz się więcej z broszury, podsumowującej projektowe działania.

Kliknij w poniższą grafikę, żeby pobrać publikację⤵

Poradnik dla gastronomii… i nie tylko!

Niebezpieczne substancje w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością

 

Dlaczego warto wiedzieć więcej o substancjach niebezpiecznych w materiałach do kontaktu z żywnością i na które związki chemiczne zwrócić szczególną uwagę? Czego się pozbyć i czym zastąpić? Jakie są najczęstsze błędy przy korzystaniu z naczyń kuchennych? W czym serwować dania i napoje na wynos i czy warto proponować gościom kranówkę?

Przed Wami poradnik, w którym znajdziecie odpowiedzi na te i sporo innych pytań. Jego celem jest pomoc branży gastronomicznej, ale przyda się wszystkim – bo przecież każdy z nas ma kontakt z żywnością.

Substancje niebezpieczne mogą uwalniać się nie tylko z opakowań, ale także z naczyń i przyborów kuchennych, zwłaszcza tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Żywność może mieć kontakt z różnymi szkodliwymi chemikaliami w całym cyklu produkcyjnym: podczas zbioru, transportu, przygotowania czy przechowywania.

W branży gastronomicznej wiedza na ten temat jest szczególnie ważna!

Każdego dnia do przechowywania i przygotowywania potraw używa się różnorodnych materiałów. W broszurze podpowiadamy, jak krok po kroku zidentyfikować te, które mogą uwalniać niebezpieczne substancje i jak zastąpić je zdrowszymi odpowiednikami, żeby chronić zdrowie i zadbać o środowisko.

Prawodawstwo, które powinno nas chronić przed używanymi w materiałach chemikaliami, obecnie jest jeszcze niewystarczające i zawiera luki. Dopóki rządy nie zareagują, wprowadzając bardziej surowe zasady i kontrole, tylko Ty możesz coś zmienić. Jak? Unikając w codziennej pracy niektórych materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Kliknij w poniższą grafikę, żeby pobrać publikację⤵

Oczyść swój dom z toksycznych substancji

Poradnik DIY


Większość przedmiotów i produktów, z których korzystamy na co dzień, zawiera różne substancje chemiczne.
 Pozwalają uzyskać określone właściwości: kosmetyki działają dłużej dzięki konserwantom, plastikowe opakowania żywności są miękkie i gładkie dzięki plastyfikatorom, a tapczany czy sofy nie staną w ogniu dzięki substancjom zmniejszającym palność.

Niestety, niektóre z tych substancji są niebezpieczne zarówno dla zdrowia jak i dla środowiska. Skutki długotrwałego narażenia na mieszankę szkodliwych związków chemicznych nie są do końca poznane. Powiązanie przyczyn ze skutkami w sposób niepozostawiający wątpliwości jest bardzo trudne. Uzyskanie wiarygodnych wyników badań zajmie wiele lat.

Żeby ograniczyć wykorzystanie i kontakt z potencjalnie niebezpiecznymi produktami i materiałami oraz dać jasny sygnał, że chcemy systemowej zmiany w celu wdrożenia rozwiązań nietoksycznych – DZIAŁAJMY!

Pierwszym krokiem jest pozyskanie niezbędnej wiedzy. W tym celu stworzyliśmy PORADNIK DIY. Publikacja poprowadzi Cię od jednego pokoju do drugiego i podpowie, jak oczyścić swój dom z toksycznych substancji 😊

Kliknij, żeby pobrać publikację⤵

Szkodliwa chemia w plastiku

Niebezpieczeństwo dla ludzi i oceanów

Plastik jest wszechobecny – towarzyszy nam każdego dnia. Choć jego wynalezienie było rewolucją i wygodą, coraz częściej dostrzega się negatywny wpływ tworzyw sztucznych na środowisko i na zdrowie. Szacuje się, że światowa produkcja plastiku to ponad 300 mln ton rocznie, z czego ok. 10% trafia do rzek, mórz i oceanów.

Tworzywa sztuczne mogą zawierać liczne toksyczne i endokrynnie czynne substancje chemiczne. Są one uwalniane do środowiska, a w końcu dostają się także do ludzkiego organizmu.

Jakie substancje znajdują się w plastiku i w jaki sposób migrują? Co robić, aby ochronić zdrowie i środowisko przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych? W broszurze podpowiadamy, jak zidentyfikować niebezpieczne związki i w jaki sposób ograniczyć codzienne narażenie.

Kliknij poniżej, aby zobaczyć broszurę⤵️

Substancje niebezpieczne w kuchni

Odczaruj swoją kuchnię – uwolnij ją od toksyn i chroń pożywienie!

Codziennie spożywane produkty mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia. Uwalniane są z materiałów i środków, z którymi żywność miała kontakt podczas zbiorów, w procesie produkcji i pakowania oraz w kuchni. Nasza broszura koncentruje się na substancjach zawartych w materiałach, z którymi żywność miała kontakt przed spożyciem.

Codziennie przyswajamy wiele różnych związków chemicznych, które przedostały się z opakowań do żywności. Ich łączna ilość może stanowić dawkę szkodliwą dla zdrowia, powodującą np. stany zapalne, problemy z rozrodczością, nowotwory i zaburzenia rozwojowe – szczególnie u dzieci (także nienarodzonych) i niemowląt.

Poznaj materiały mające kontakt z żywnością i drogę migracji substancji niebezpiecznych do organizmu. Dowiedz się, jak poszczególne z nich wpływają na zdrowie. Podpowiadamy, jak zdrowo się z nimi obchodzić i podejmować decyzje dobre dla zdrowia i dla środowiska.

Kliknij poniżej, aby zobaczyć broszurę⤵️

______________________________________________________________________________________

Dzieciństwo bez substancji niebezpiecznych

Dzieci są szczególnie wrażliwe na działanie niebezpiecznych substancji chemicznych znajdujących się w produktach codziennego użytku i w środowisku. DLACZEGO?

  • Ze względu na większą powierzchnię skóry w stosunku do swojej wagi, większą objętości płuc i szybszy metabolizm, ich organizmy są bardziej podatne na oddziaływanie substancji toksycznych niż organizmy dorosłych.
  • Ich systemy detoksykacji nie funkcjonują jeszcze w pełni.
  • Ich układ odpornościowy wciąż się rozwija i nie jest jeszcze odpowiednio przygotowany do obrony przed substancjami chemicznymi.
  • Skóra niemowlęcia jest znacznie cieńsza niż u osób dorosłych i nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta, żeby działać jako bariera. Wchłanianie szkodliwych substancji odbywa się więc w ciele i narządach dziecka szybciej, a usuwanie wolniej.

 

Szczególnie negatywny wpływ na ogólny rozwój dziecka mają substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego.

Jak bezpiecznie opiekować się dzieckiem, jakich produktów unikać, na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszej broszurze „Dzieciństwo bez substancji niebezpiecznych”.

Detoksowy poradnik

Jak ograniczyć użycie szkodliwych substancji chemicznych na co dzień? Czy to w ogóle możliwe? Co na ten temat mają do powiedzenia projektowi eksperci, a co uczestnicy pilotażu?

Dwa lata realizacji kampanii „Miasto na detoksie” i półroczny projekt pilotażowy pozwoliły wyciągnąć pewne wnioski. Wiemy, w których produktach czyhają na nas substancje niebezpieczne, czym je zastąpić oraz, że zmiana zachowań konsumenckich i domowych nawyków może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i pozwala chronić środowisko.

Zachęcamy do zapoznania się z wypracowanym w ramach projektu „Detoksowym poradnikiem”. Tu znajdziesz wiele cennych informacji, sprawdzone przepisy na eko-produkty i spostrzeżenia naszych ekspertów i pilotażowiczów.

Kliknij poniżej, żeby zobaczyć poradnik⤵️