Materiały informacyjne
W celu zwiększenia świadomości nt. szkodliwych substancji znajdujących się w produktach wykorzystywanych przez nas w życiu codziennym oraz wskazania bezpieczniejszych zamienników, przygotowaliśmy materiały informacyjne. Możesz je swobodnie ściągnąć i wykorzystywać do celów niekomercyjnych. Pamiętaj, że publikacje są objęte prawami autorskimi. Jeśli potrzebujesz ich w formie wydrukowanej, skontaktuj się z nami.
Oczyść swój dom z toksycznych substancji
Poradnik DIY
Większość przedmiotów i produktów, z których korzystamy na co dzień, zawiera różne substancje chemiczne. Pozwalają uzyskać określone właściwości: kosmetyki działają dłużej dzięki konserwantom, plastikowe opakowania żywności są miękkie i gładkie dzięki plastyfikatorom, a tapczany czy sofy nie staną w ogniu dzięki substancjom zmniejszającym palność.
Niestety, niektóre z tych substancji są niebezpieczne zarówno dla zdrowia jak i dla środowiska. Skutki długotrwałego narażenia na mieszankę szkodliwych związków chemicznych nie są do końca poznane. Powiązanie przyczyn ze skutkami w sposób niepozostawiający wątpliwości jest bardzo trudne. Uzyskanie wiarygodnych wyników badań zajmie wiele lat.
Żeby ograniczyć wykorzystanie i kontakt z potencjalnie niebezpiecznymi produktami i materiałami oraz dać jasny sygnał, że chcemy systemowej zmiany w celu wdrożenia rozwiązań nietoksycznych – DZIAŁAJMY!
Pierwszym krokiem jest pozyskanie niezbędnej wiedzy. W tym celu stworzyliśmy PORADNIK DIY. Publikacja poprowadzi Cię od jednego pokoju do drugiego i podpowie, jak oczyścić swój dom z toksycznych substancji 😊
Kliknij, żeby pobrać publikację⤵
Szkodliwa chemia w plastiku
Niebezpieczeństwo dla ludzi i oceanów
Plastik jest wszechobecny – towarzyszy nam każdego dnia. Choć jego wynalezienie było rewolucją i wygodą, coraz częściej dostrzega się negatywny wpływ tworzyw sztucznych na środowisko i na zdrowie. Szacuje się, że światowa produkcja plastiku to ponad 300 mln ton rocznie, z czego ok. 10% trafia do rzek, mórz i oceanów.
Tworzywa sztuczne mogą zawierać liczne toksyczne i endokrynnie czynne substancje chemiczne. Są one uwalniane do środowiska, a w końcu dostają się także do ludzkiego organizmu.
Jakie substancje znajdują się w plastiku i w jaki sposób migrują? Co robić, aby ochronić zdrowie i środowisko przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych? W broszurze podpowiadamy, jak zidentyfikować niebezpieczne związki i w jaki sposób ograniczyć codzienne narażenie.
Kliknij poniżej, aby zobaczyć broszurę⤵️
Substancje niebezpieczne w kuchni
Odczaruj swoją kuchnię – uwolnij ją od toksyn i chroń pożywienie!
Codziennie spożywane produkty mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia. Uwalniane są z materiałów i środków, z którymi żywność miała kontakt podczas zbiorów, w procesie produkcji i pakowania oraz w kuchni. Nasza broszura koncentruje się na substancjach zawartych w materiałach, z którymi żywność miała kontakt przed spożyciem.
Codziennie przyswajamy wiele różnych związków chemicznych, które przedostały się z opakowań do żywności. Ich łączna ilość może stanowić dawkę szkodliwą dla zdrowia, powodującą np. stany zapalne, problemy z rozrodczością, nowotwory i zaburzenia rozwojowe – szczególnie u dzieci (także nienarodzonych) i niemowląt.
Poznaj materiały mające kontakt z żywnością i drogę migracji substancji niebezpiecznych do organizmu. Dowiedz się, jak poszczególne z nich wpływają na zdrowie. Podpowiadamy, jak zdrowo się z nimi obchodzić i podejmować decyzje dobre dla zdrowia i dla środowiska.
Kliknij poniżej, aby zobaczyć broszurę⤵️
______________________________________________________________________________________
Dzieciństwo bez substancji niebezpiecznych
Dzieci są szczególnie wrażliwe na działanie niebezpiecznych substancji chemicznych znajdujących się w produktach codziennego użytku i w środowisku. DLACZEGO?
- Ze względu na większą powierzchnię skóry w stosunku do swojej wagi, większą objętości płuc i szybszy metabolizm, ich organizmy są bardziej podatne na oddziaływanie substancji toksycznych niż organizmy dorosłych.
- Ich systemy detoksykacji nie funkcjonują jeszcze w pełni.
- Ich układ odpornościowy wciąż się rozwija i nie jest jeszcze odpowiednio przygotowany do obrony przed substancjami chemicznymi.
- Skóra niemowlęcia jest znacznie cieńsza niż u osób dorosłych i nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta, żeby działać jako bariera. Wchłanianie szkodliwych substancji odbywa się więc w ciele i narządach dziecka szybciej, a usuwanie wolniej.
Szczególnie negatywny wpływ na ogólny rozwój dziecka mają substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego.
Detoksowy poradnik
Jak ograniczyć użycie szkodliwych substancji chemicznych na co dzień? Czy to w ogóle możliwe? Co na ten temat mają do powiedzenia projektowi eksperci, a co uczestnicy pilotażu?
Dwa lata realizacji kampanii „Miasto na detoksie” i półroczny projekt pilotażowy pozwoliły wyciągnąć pewne wnioski. Wiemy, w których produktach czyhają na nas substancje niebezpieczne, czym je zastąpić oraz, że zmiana zachowań konsumenckich i domowych nawyków może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i pozwala chronić środowisko.