Jak wybierać bezpieczniejsze produkty do pielęgnacji samochodu?
Produkty do pielęgnacji samochodu mogą zawierać substancje niebezpieczne, które nie tylko spełniają funkcje, do jakich są przewidziane, ale również mogą powodować wywoływać skutki dla zdrowia i środowiska wokół nas.
Problem
Dokonując zakupu produktów do pielęgnacji samochodu należy mieć na uwadze, że całkowita ekspozycja człowieka na działanie związków chemicznych znacząco wzrosła. I choć oddziaływanie określonej substancji może być sporadyczne i dotyczyć jedynie stosunkowo niewielkich ilości, substancji chemicznych jest tak wiele, że ich oddziaływanie sumuje się narażając nas właśnie na zwiększoną ekspozycję całkowitą. Jeszcze nie wiadomo, jak te wielokrotne ekspozycje wpływają na sposób oddziaływania substancji niebezpiecznych na nasze zdrowie i środowisko naturalne. Wielu naukowców uważa, że ten nieustanny „stres chemiczny” osłabia nasz układ odpornościowy i jest jedną z przyczyn zwiększonej liczby przypadków alergii w ogólnej populacji.
Co to jest produkt do pielęgnacji samochodu?
Poniższe rodzaje produktów są określane jako produkty do pielęgnacji samochodu:
- Szampon: środek czyszczący stosowany na zewnątrz samochodu, zwykle używany z wodą i z wykorzystaniem gąbki.
- Środki do czyszczenia lakieru i polerowania: produkty używane do naprawy i polerowania wyblakłego lakieru samochodowego. Zawierają materiały ścierne, lecz mogą występować również w połączeniu z woskiem. Zazwyczaj są używane zarówno do polerowania maszynowego jak i ręcznego.
- Twarde woski: produkty służące do ochrony powierzchni lakieru. Twarde woski są zazwyczaj stosowane przy użyciu miękkiej szmatki po umyciu i wypolerowaniu lakieru.
- Płyn do mycia okien: środek, który jest albo bezpośrednio stosowany do mycia wszystkich szyb w samochodzie lub jest stosowany jako płyn samochodowy do czyszczenia przedniej szyby.
- Środki do czyszczenia felg i kół: środki do utrzymania czystości kół i felg. Ich skład może się różnić w zależności od materiałów, z których wykonane są felgi (aluminiowe lub na przykład powlekane mogą wymagać specjalnych środków czyszczących).
- Spray-e do kokpitu: środki do ręcznego czyszczenia elementów z tworzyw sztucznych.
- Środki do czyszczenia silników: mycie silnika nie jest obecnie zalecane, ponieważ do wielu elementów nie można się dostać, a części elektroniczne mogą zostać uszkodzone przez wodę. Powinno się tego unikać, dlatego środki te nie zostaną szczegółowo omówione.
Porady & Triki
Ewentualne obawy dotyczące zdrowia i środowiska
Ryzyko dla ludzi
Konsumenci zazwyczaj używają produktów do pielęgnacji samochodu na własnych samochodach, na ulicy, gdzie są zaparkowane. Produkty te są nakładane ręcznie na przykład przy użyciu szmatek i często bez szczególnej dbałości o środki bezpieczeństwa, takie jak stosowanie rękawiczek lub okularów ochronnych. Stopień narażenia na działanie produktów do pielęgnacji samochodu zależy od tego, jak często i intensywnie ich się używa.
Jako, że produkty do pielęgnacji samochodu są stosowane albo do usuwania zabrudzeń z samochodu albo do konserwacji lakieru samochodowego, głównymi składnikami niebezpiecznymi środków czyszczących są rozpuszczalniki, środki powierzchniowo czynne, kwasy i zasady oraz różne rodzaje dodatków.
Do najczęściej stosowanych rozpuszczalników w produktach do pielęgnacji samochodu należą destylaty ropy naftowej (nafta; inne frakcje ciężkie, średnie i/lub lekkie), które mogą zawierać substancje przyczyniające się do powstania raka i / lub mutacji genetycznych. Wiele z tych rozpuszczalników organicznych może też powodować tak zwane „niebezpieczeństwo aspiracji”. Oznacza to, że substancje mogą wejść do dolnych dróg oddechowych bezpośrednio przez nos lub usta i może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń płuc i / lub stanów zapalnych. Inne substancje w produktach do pielęgnacji samochodu (głównie różne rodzaje alkoholi) mogą powodować korozję lub podrażnienie skóry i poważne uszkodzenie oczu.
W związku z powyższym, kontakt z produktami do pielęgnacji samochodu przez skórę lub wdychanie, który może przyczynić się do pogorszenia zdrowia, zależy od ilości i czasu ekspozycji. Zagrożenia mogą więc występować, gdy mimowolnie wdychamy produkt podczas różnego rodzaju zastosowań tych produktów (na przykład rozpylanie lub odparowanie środka zastosowanego wewnątrz samochodu) lub gdy produkt jest aplikowany ręcznie i wchodzi w kontakt ze skórą.
Ryzyko dla środowiska
Na profesjonalnych stacjach serwisowych / myjniach, substancje w produktach do pielęgnacji samochodu odprowadzane z wodą do mycia (ścieki), powinny być gromadzone i podczyszczone (w szczególności ważne jest by w procesie podczyszczania odseparować oleje) przed ich odprowadzeniem do kanalizacji. To, gdzie ostatecznie dostają się substancje obecne w produktach do pielęgnacji samochodu dla konsumentów zależy od tego, gdzie się ich używa i czy system kanalizacji (ulice) zgromadzi te substancje, gdy zostaną spłukane z ulicy.
Produkty do pielęgnacji samochodu mogą zawierać substancje, które są toksyczne dla środowiska wodnego. Jednak ograniczona, losowa obserwacja 12 produktów dostępnych na rynku wykazała, że są one jedynie nieznacznie toksyczne. Stąd zagrożenia dla środowiska wynikające ze stosowania produktów do pielęgnacji samochodu są raczej niskie. Głównie dzieje się tak dlatego, że procesy które mogłyby powodować emisję szkodliwych substancji, takie jak np. mycie samochodu, odbywają się w odpowiednio przystosowanych miejscach (np. myjnie samochodowe z kolektorem i podczyszczaniem ścieków).
Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca możliwe skutki dla zdrowia wybranych niebezpiecznych substancji chemicznych używanych w produktach do pielęgnacji samochodu:
Działanie | Niebezpieczny związek chemiczny | Możliwy wpływ na zdrowie i środowisko |
Rozpuszczalniki | metanol | bardzo toksyczna w przypadku połknięcia, może powodować nieodwracalne skutki zdrowotne. |
Rozpuszczalniki | oktametylocyklotetrasiloksan | wpływa na zaburzenia płodności i pracy układu hormonalnego |
Rozpuszczalniki | destylaty ropy naftowej (nafta; inne frakcje ciężkie, średnie i/lub lekkie) | bardzo toksyczna w przypadku połknięcia lub wdychania; może powodować zmiany genetyczne i nowotwory; może powodować dotkliwe zniszczenia w układzie oddechowym i/lub stany zapalne; toksyczne dla organizmów wodnych z długotrwałymi skutkami |
Odświeżacze/aromaty | ftalany (DEHP, ftalan dwu-2-etyloheksylu) | zaburzenia płodności, szkodliwe dla nienarodzonych dzieci |
Odświeżacze/aromaty | piżma nitrowe, piżma policykliczne (galaksolid, tonalid) | zaburza pracę układu hormonalnego, alergen |
Związki powierzchniowo czynne | oktametylocyklotetrasiloksan | wpływa na zaburzenia płodności i pracy układu hormonalnego |
Związki powierzchniowo czynne | oktylofenole (etoksylaty) nonylfenol (etoksylaty) | zaburza pracę układu hormonalnego |