Czy dbając o włosy, dbasz o zdrowie i o środowisko?

Produkty do pielęgnacji włosów i urody mają służyć poprawie naszego wyglądu, dbałości o włosy i skórę. Niestety, produkty stosowane do tego rodzaju zabiegów, zwłaszcza w profesjonalnych salonach, mogą być:

  • alergizujące
  • drażniące skórę, oczy i drogi oddechowe,
  • mogą powodować określone stany chorobowe, jeśli stosowane regularnie lub przez bardziej wrażliwe osoby.

Negatywne efekty mogą wystąpić od razu u klientów salonów kosmetycznych, jeśli zostanie zastosowany produkt, na który dana osoba jest uczulona, ale najczęściej skutki zdrowotne obserwujemy dopiero po dłuższej ekspozycji na działanie różnych składników profesjonalnych produktów do pielęgnacji – co oznacza, że również u specjalistów pracujących z nimi występują określone choroby zawodowe. Można to minimalizować wiedząc, jak prawidłowo czytać etykiety produktów, jakich składników unikać, jakie mogą powodować skutki zdrowotne oraz gdzie szukać produktów alternatywnych.

Fryzjerzy, w szczególności, używają duże ilości produktów kosmetycznych (szamponów, odżywek, farb do włosów, preparatów do trwałej ondulacji i substancji zapachowych). Wiele z tych produktów zawiera substancje, które są klasyfikowane jako szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i dla środowiska.

Zasadniczo, ryzyko narażenia na substancje niebezpieczne w sektorze fryzjerskim jest znaczne, choć z punktu widzenia pojedynczego zakładu może wydawać się marginalne.

W całej Unii Europejskiej znajduje się około 400–500 tysięcy salonów fryzjerskich zatrudniających około 1 miliona pracowników i obsługujących około 350 milionów potencjalnych klientów rocznie. Dla przykładu, w Danii w 2010 roku sprzedano około 1,8 miliona farb do włosów. Przeprowadzone badania wykazały obecność wysoce alergizujących związków takich jak para-fenylenodiamina (PPD) i rezorcyna, których zawartość w farbach do włosów wynosi odpowiednio 0,04 – 0,25% dla PPD i 0,05 – 2,2% dla rezorcyny. Na szczęście, okazuje się, że zastąpienie tych substancji, przynajmniej w tej jednej grupie produktów, jest możliwe.

Więcej informacji można znaleźć w publikacji opracowanej w ramach projektu w języku angielskim dostępnej na stronie nonhazcity.eu:

KLIKNIJ, ABY PRZECZYTAĆ BROSZURĘ