Miasto na detoksie w #UBCTALKS

Gdy niebezpieczne substancje chemiczne dostają się do wód, zagrażają środowisku naturalnemu, a w konsekwencji – naszemu zdrowiu. Jak ograniczyć ich migrację? Ważne są zarówno działania systemowe (np. ulepszanie procesu oczyszczania ścieków czy wypracowywanie sposobów radzenia sobie ze zrzutami przemysłowymi), jak i działania każdego z nas, czyli redukcja emisji U ŹRÓDŁA.

Jak więc zwiększać świadomość społeczną dot. narażenia na niebezpieczne chemikalia?
Czy w naszych domach mogą kryć się toksyczne substancje?
Jak je wyeliminować?

Podczas listopadowego webinaru „UBC TALKS about water safety from hazardous substances” (Unia Miast Bałtyckich rozmawia o bezpieczeństwie wody pod kątem substancji niebezpiecznych) na podstawie doświadczeń związanych z realizacją projektów NonHazCity i NonHazCity2 opowiedziała o tym dr Monika Piotrowska-Szypryt z GIWK, koordynatorka Miasta na detoksie.

W swojej prezentacji przedstawiła najważniejsze działania, wśród nich pilotaż, przeprowadzony w grupie 9 gdańskich gospodarstw domowych (kliknij, aby dowiedziec się więcej). Podkreślała, że niebezpieczne substancje chemiczne (w tym związki endokrynnie czynne) mogą znajdować się w wielu produktach codziennego użytku, także w zabawkach i innych artykułach dla dzieci. Niekorzystnie oddziałują zarówno na środowisko, jak i na nasze zdrowie.

Trwała zmiana codziennych nawyków i świadome decyzje zakupowe mogą jednak przyczynić się do zmniejszenia narażenia na toksyczne związki, czego dowodzą wyniki pilotażu. Warto pamiętać, że oddziałują na nas substancje uwalniające się z różnych produtków i często w długim okresie czasu (tzw. ekspozycja złożona), dlatego taka zmiana wymaga konsekwentnych działań. Warto zwiększać świadomość i czerpać ze sprawdzonych informacji, szukać wiarygodnych certyfikatów, czytać składy i etykiety, a w przypadku kosmetyków i środków czystości – także przygotowywać je samodzielnie, na bazie naturalnych i skutecznych składników (soda oczyszczona i kalcynowana, kwasek cytrynowy lub cytryna, ocet, sól, olejki eteryczne, szare mydło).

Spotkanie zostało zarejestrowane:

Na stronie UBC dostępne są też wszystkie prezentacje – kliknij, aby je zobaczyć 👈

Zaproszenie do udziału w webinarze to dowód na to, że nasze działania w ramach projektu NonHazCity są ważne i doceniane przez wiele instytucji zajmujących się ekologią. To kolejne wyróżnienie po zdobyciu przez nas II miejsca w konkursie na najlepszy projekt w 30-letniej historii programu Interreg.