Z tą aplikacją sprawdzisz swoje narażenie na związki endokrynnie czynne

Występują powszechnie. I są szkodliwe. Sprawdź, w jakim stopniu otaczają Cię na co dzień i dowiedz się, w jaki sposób możesz zmniejszyć narażenie na ich działanie.

CZYM SĄ ED?

Związki endokrynnie czynne (z ang. Endocrine disruptors, ED) to substancje chemiczne o budowie zbliżonej do naturalnych hormonów. Gdy dostaną się do organizmu, wprowadzają go w błąd, zaburzając jego równowagę hormonalną i zwiększając ryzyko wielu schorzeń – m.in. otyłości, cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego, zaburzeń płodności, nowotworów hormonozależnych (raka piersi, raka prostaty, raka jądra) oraz nieprawidłowego rozwoju płodu i dziecka.

Lista ED obejmuje setki związków chemicznych i stale się powiększa. Zaliczamy do nich m.in. bisfenole (nie tylko najbardziej znany A, ale także jego pochodne – B, S czy F), ftalany, polichlorowane bifenyle (PCB), środki zmniejszające palność (ang. brominated flame retardants, BFR) czy pestycydy.

ZŁA WIADOMOŚĆ

ED są wszechobecne. Uwalniane z plastikowych opakowań do żywności, butelek, puszek, jednorazowych kubków, ubrań, kosmetyków czy elektroniki, są obecne także w podłogach, farbach, meblach i plastikowych dekoracjach. Codziennie mogą być wdychane z kurzem, spożywane z pokarmem i napojami oraz wchłaniane przez skórę z kosmetyków czy środków czystości. Są wykrywane we krwi, moczu, nasieniu, ślinie, płynie owodniowym czy mleku matki. Kumulują się w tkance tłuszczowej.

DOBRA WIADOMOŚĆ

Poziom narażenia to coś, na co masz wpływ! Zależy w dużym stopniu od Twojego stylu życia. Już dzięki drobnym zmianom codziennych nawyków możesz zmniejszyć ekspozycję na niebezpieczne substancje. Zastanów się nad tym, co masz w domu. Pozbądź się zużytych, przeterminowanych i potencjalnie szkodliwych produktów. Zacznij kupować bardziej świadomie, kierując się także troską o zdrowie i środowisko. JAK TO ZROBIĆ? Przybywamy z pomocą!⬇️

SPRAWDŹ RYZYKO I ZMIEŃ NAWYKI DZIĘKI APLIKACJI

Skorzystaj z aplikacji, opracowanej dla nas przez naukowców Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Gdańskiej (DETOXED Sp. z o.o.). Rozwiązanie jest efektem 10 lat badań naukowych w zakresie związków endokrynnie czynnych, medycyny, chemii analitycznej, biotechnologii, dietetyki oraz IT, połączonych z działaniami europejskich partnerów projektu NonHazCity. Skuteczność zawartych tu zaleceń została przetestowana przez wolontariuszy biorących udział w naszym pilotażu.

Odpowiedz na pytania dotyczące Twojego stylu życia i sprawdź swoje narażenie na ED w domu i w pracy. Na podstawie Twoich odpowiedzi algorytm sporządzi listę dedykowanych rekomendacji, które pomogą Ci chronić zdrowie i środowisko oraz dokonywać bardziej świadomych wyborów na co dzień.

POWODZENIA!❤️

 

>>> KLIKNIJ, ŻEBY URUCHOMIĆ APLIKACJĘ <<<